Back to Top

پروازهای خارجی به کیش

پروازهای خارجی به کیش

مدیر کل فرودگاه بین المللی کیش در این باره بیان داشت: طبق بررسی آمارهای پروازهای خارجی در مقایسه با آمارهای موجود در ۱۰ ماهه سال های ۹۲ و ۹۳ پروازهای خارجی اعم از ورودی و خروجی فرودگاه بین المللی کیش ۱۱ درصد رشد داشته اند.ایشان به پروازهای داخلی اشاره کرد و گفت: پرواز های داخلی فرودگاه بین المللی کیش با رشد یک درصد و افزایش مسافر نسبت به سال گذشته روبرو شد که این آمارها همچنان رو به افزایش است.

ادامه مطلب...

عيد قربان در جزیره کیش

از مراسمي كه در عيد قربان در جزیره کیش انجام مي شود سبز كردن گندم و به آب انداختن آن و درست كردن تاب و تاب بازي بود كه در سالهاي اخير نشانه اي از آن به چشم نمي خورد.افراد ميانسال روز عرفه را روزه مي گيرند و روز عيد خانواده هايي كه وضعيت مالي خوبي دارند قرباني خواهند کرد و اعتقاد بر اين است كه حجاج بهتر است با دست خود عمل قرباني را انجام دهند.

عيد قربان در جزیره کیش

ادامه مطلب...

عيد فطر در جزیره کیش

از آغاز ماه رمضان بوميان جزيره کیش روزه مي گيرند و كساني كه "منازل القمر" را مي شناسند معمولا از غروب روز 29 ماه رمضان در آسمان در رویت ماه مي نشینند و در صورتي كه ماه را ببينند فردا را عيد اعلام خواهند کرد. در حال حاضر تمامي مردم براي اطلاع از وضعيت هلال ماه گوش به راديو و تلويزيون مي سپارند.

عيد فطر در جزیره کیش

ادامه مطلب...

باورها و اعتقادات بومیان کیش در مورد هرس درختان

اهالی کیش در مورد هرس درختان در جزیره کیش نظرات جالب دارند.آنها معتقدند درخت لور را نباید با هرس کرد و با اره آن را برید.كارشناسان فضاي سبز سازمان منطقه آزاد مطرح مي كردند كه درخت لور را نمي شود هرس كرد و با قطع شاخه هاي آنها، درخت زرد شده و از بين خواهد رفت.

باورها و اعتقادات بومیان کیش در مورد هرس درختان

ادامه مطلب...

مراسم اهل هوا در کیش

درباره اهل هوا ، آنچه در كتاب اهل هواي غلامحسين ساعدي بدست مي آيد چنين است:
اهل هوا كساني هستند كه گرفتار يكي از بادها شده و بادهاي مرموز و اثيري و جادويي را گويند كه همه جا هستند و مسلط بر نوع بشر هيچ كس را قدرت مقابله با آنها نيست و آدميزاد، در مقابلشان راهي جز قرباني دادن و تسليم شدن ندارد.

مراسم اهل هوا در کیش

ادامه مطلب...

مراسم روز عاشورا در جزیره کیش

صبح روز عاشورا در جزیره کیش، بعضی ها در خانه خود نخود پخته، فرنی یا حلوا درست می کنند و به عنوان صبحانه برای شب زنده داران حسینیه می آورند.
مراسم عزاداری صبح روز عاشورا تقریبا از ساعت 8 صبح شروع می شود، اما سینه زنی و روضه خوانی صورت نمی گیرد. ملا از صبح تا ظهر با صدایی حزین و سوزناک “مقتل “ می خواند. در سالهای اخیر “مقتل  عبدالزهرا “ می خوانند، اما قبلا فقط “مقتل ابی محنف “ خوانده می شد.موضوع مقتل خوانی در این روز ماجراهایی است که روز عاشورا بر امام حسین(ع ) اتفاق افتاده و این اوج مقتل خوانی است.

مراسم روز عاشورا در جزیره کیش

ادامه مطلب...

مراسم زار در جزیره کیش

برخي از محليان جزيره كيش و بنادر و جزاير خليج فارس، بر اين باورند كه زار خطرناك ترين و شايع ترين بادهای موجود است. بيشتر مبتلايان «اهل هوا» گرفتار اين باد می شوند. زار را از گويشي كه دارد مي شناسند كه از كدام سرزمين يا ديار آمده است.هر زار،هنگامي كه خون مي خورد سير مي گردد و به زبان در مي آيد و از درون كالبد شخص مبتلا و با حنجره وي با بابا يا ماما صحبت مي كند و مي گويد كه از كدام ديار آمده. به مبتلايان، فرس يا مركب زار گويند.در این جزیره بيشتر فقرا «زار » مي گيرند.

 مراسم زار در جزیره کیش مراسم زار در جزیره کیش

ادامه مطلب...

آيين هاي خاص مراسم عزاداري در جزیره کیش

ماه محرم براي محليان شيعه و سني جزيره كيش يكسان است و همه اهالی کیش به عزاداری سالار شهیدن می پردازند.در جزیره کیش مسلمانان سنی و شیعه در کنار هم زندگی می کنند و سنی ها نیز در مراسم عزاداری ایام محرم در کنار شیعیان شرکت می کنند.

آيين هاي خاص مراسم عزاداري در جزیره کیش

ادامه مطلب...

آيين هاي خاص مراسم تغسيل، تدفين و سوگواري در جزیره کیش

هنگام فوت زن يا مرد همه نزديكان و همسايگان اعم از دوست و دشمن جمع مي شوند. ابتدا مراسم تغسيل و تدفين انجام مي گيرد، سپس فاتحه خوانده و افراد به خانه هاي خود باز مي گردند.روز دوم، صاحب ميت، ملايي را به مسجد يا مجلس (مضيف) آورده تا قرآن تلاوت کند. مردم تا سه روز به مسجد يا مجلس آمده قرآن يا فاتحه مي خوانند.

آيين هاي خاص مراسم تغسيل، تدفين و سوگواري در جزیره کیش

ادامه مطلب...

عقاید مربوط به بادهای زار در جزیره کیش

آداب و رسوم مردم خليج فارس، به خاطر مجاورت با دريا و تماس با داخل فلات ايران، با آداب و رسوم ساير نقاط ايران شباهت كمي دارد. از جمله اين آداب و رسوم انواع رقصهايي است كه ظاهراً براي درمان بعضي بادها و درمان بيماريها از نظر اهالی کیش و قدیمیان این جزیره مفید و موثر است. ظاهراً عقايد مربوط به بادهاي زار در کیش از طريق اتيوپي (حبشه) در سرزمينهاي اسلامي به این جزیره راه پیدا کرده و عقايد مشابه آنچه در ايران وجود دارد در مصر، عربستان و عمان نيز تحت عنوان «زار» مشاهده می شود.

عقاید مربوط به بادهای زار در جزیره کیش

ادامه مطلب...

صفحه1 از5